منشأ گرد و غبار شرق کشور خارجی است

رئیس کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار درباره منشأ گرد و غبار در شرق کشور در فصل تابستان توضیحاتی داد.

منشأ گرد و غبار شرق کشور خارجی است

محمدعلی طهماسبی رئیس کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به منشأ وقوع پدیده گردوغبار در شرق کشور اظهار کرد: منشأ گرد و غبار در شرق کشور در فصل تابستان بیشتر خارجی است، اما در داخل این پدیده تشدید می گردد.

او با بیان اینکه قدرت باد های 120 روزه در شرق بسیار بالاست، اضافه نمود: باد های 120 روزه از ارتفاعات خارج از کشور شروع و در دشت ها و دامنه های آن مناطق شکل می گیرد و چون قدرت باد ها بالاست، در داخل نیز تنش هایی ایجاد می نماید.

طهماسبی با اشاره به اینکه بارش های بیش از نرمال می تواند گرد و غبار را تشدید کند، گفت: اگر بارش ها در یک سال بیش از حد نرمال باشد، به دلیل خشکسالی های طولانی می تواند عاملی برای ایجاد پدیده گرد و غبار گردد.

ریگ بهتر است یا مالچ نفتی؟ / ریزگرد ها همچنان در ایران مانور می دهند

او با بیان اینکه بارش ها منجر به مضمن شدن پوشش های گیاهی می گردد، بیان نمود: پس از بارش های سیلابی، رسوبات ریزدانه وارد دشت ها شده و پس از نشست ریزدانه ها با وزش باد تند به فضا پراکنده و منجر به تشدید گرد و غبار می شوند که در این زمان است که فرسایش بادی نیز افزایش می یابد.

به گفته طهماسبی سازمان محیط زیست هشدار های لازم را نسبت به وقوع پدیده گرد و غبار از بهمن ماه سال گذشته داده بود.

او به اقدامات مقابله ای با پدیده گرد و غبار در سال گذشته و کاهش این پدیده در کشور اشاره کرد و گفت: سال گذشته در استان خوزستان به خصوص مناطقی که مستعد گرد و غبار بودند، مدیریت و قرق چرای دام صورت گرفت که منجر به کاهش گرد و غبار در آن مناطق شد.

رئیس کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار با بیان اینکه در بخش هایی از مناطق مستعد گرد و غبار نهال کاری صورت گرفت که با خشکسالی و سیلاب تا حدودی نابود شدند، توضیح داد: با وجود نابودی نهال ها در بعضی از مناطق، سال گذشته و امسال شاهد وقوع پدیده گرد و غبار به صورت عمده در آن مناطق نبودیم.

او اشاره ای هم به اقدامات مقابله ای با پدیده گرد و غبار در شرق کشور کرد و گفت: سازمان محیط زیست بیشترین تمرکز و اعتبارات خود را برای مقابله با پدیده گرد و غبار در سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان خواهد گذاشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "منشأ گرد و غبار شرق کشور خارجی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشأ گرد و غبار شرق کشور خارجی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید