همه فکر می کردند اغراق می کنم!

آرتور اشکین یکی از سه برنده نوبل فیزیک 2018 و مسن ترین فردی که تاکنون موفق به کسب این افتخار گردیده می گوید که به رغم سن بالا همچنان به کار تحقیق و پژوهش ادامه می دهد و علم تنها چیزی است که وی در آن عملکرد خوبی دارد.

همه فکر می کردند اغراق می کنم!

به گزارش خبرنگاران، آرتور اشکین(Arthur Ashkin) فیزیکدان آمریکایی در سال 1922 میلادی در نیویورک به دنیا آمد.

وی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه کلمبیا آغاز کرد و در همان دانشگاه تکنسین آزمایشگاه پرتو شد. اشکین با گذراندن رشته فیزیک در دانشگاه کلمبیا، به دانشگاه کرنل رفت و در آنجا به مطالعه فیزیک هسته ای پرداخت.وی مدرک دکتری خود را از دانشگاه کرنل دریافت کرد و در آزمایشگاه های بل و شرکت تجهیزات مخابراتی آمریکاییلوسنت مشغول به کار شد. او در سال 1960 میلادی کار خود را در حوزه نورهای لیزری آغاز کرد که منجر به اختراع انبرک های نوری در سال 1986 شد.

انبرک نوری یکی از ابزارهای علمی است که در آن از پرتو لیزر با قابلیت فوکوس بالا برای ایجاد نیروی جاذبه یا دافعه استفاده می گردد. از کاربردهای این ابزار می توان به اندازه گیری خواص الاستیک دی.ان.ای با نگه داشتن زنجیره هایی از مولکول ها و کشیدنشان، مطالعه خواص تولیدنماینده نیرو در موتورهای مولکولی، بازکردن پروتئین ها، مطالعه ذرات، انجام میکرو جراحی ها با ترکیب دیگر پرتوهای لیزری و اندازه گیری خواص غشاء نورونی اشاره نمود.

اشکین پیش از این در سال 1977 میلادی در حوزه توسعه روش های خنک کردن و تسخیر اتم با لیزر با استیون چو همکاری کرد که منجر شد استیون چو به همراه دو فیزیکدان دیگر جایزه نوبل فیزیک در سال 1997 را از آن خود نمایند.

در ادامه متن مصاحبهآدام اسمیت(Adam Smith) سرپرست علمی رسانه بنیاد نوبل را با آرتور اشکین یکی از سه برنده نوبل فیزیک 2018 می خوانید:

اسمیت: سلام، صبح بخیر. من آدام اسمیت هستم و از سایت نوبل پرایز تماس می گیرم.

اشکین:بله بفرمایید.

اسمیت: اول از همه، به شما به خاطر دریافت جایزه نوبل بسیار تبریک می گویم.

اشکین: ممنونم.

اسمیت: می توانم حس شما را به عنوان مسن ترین فردی که موفق به دریافت جایزه نوبل گردیده است بپرسم؟

اشکین:(وی پس از خنده ای پاسخ داد) من متوجه نشدم که من مسن ترین فرد هستم. خب در هر صورت من برنده شدم. مسن هستم اما هنوز زنده ام و بنابراین شخصی جایزه تالار مشاهیر مخترعین ملی را دریافت می نماید که هنوز زنده است. من چند سال پیش نیز موفق به کسب جوایزی گردیده ام و به آنها نیز افتخار می کنم اما می توانم بگویم مهمترین جایزه زندگیم را امروز دریافت نموده ام.

اسمیت: آیا هنوز در آزمایشگاه خانه خود آزمایش انجام می دهید؟

اشکین: بله، در واقع در حال حاضر من در حال نوشتن یک مقاله هستم و تماس شما باعث بر هم زدن کار من شد. من قصد دارم این مقاله را به آموزشگاه علوم ارسال کنم و امیدوارم که آنها آن را قبول نمایند.

اسمیت: خب من حدس می زنم تمرکز بر روی پژوهش تنها راز یک کار تحقیقاتی موفقیت آمیز است.

اشکین: خب چه خوب چه بد این سرگرمی من است. من از کودکی به علم علاقه داشتم، بنابراین از همان اول به همسرم گفتم این تنها چیزی است که من واقعا در آن خوب هستم.

اسمیت: احتمالا شما از مشاهده انواع برنامه های کاربردی که از انبرک های نوری استفاده می نمایند، شگفت زده و خوشحال هستید، درست است؟

اشکین: خب من از همان روز اول آغاز این پروژه پیش بینی می کردم که این کاری بسیار مهم است. آنتونی فیلیپس فان لیوونهوک(Dutchman Antonie van Leeuwenhoek) دانشمند هلندی قهرمان من است، زیرا این مرد برای نخستین بار ساختار تک یاخته ای که خود آن را انیمالکولس(animalcules) می نامید را کشف کرد و سپس این کشف را در نامه ای و توسط ارسال چند تصویر به انجمن سلطنتی شرح داد اما هیچ کس به او توجه ای نکرد تا اینکه چندی بعد آنها یک نمونه از میکروسکوپ او را می خواستند و او به آنها پاسخ منفی داد و گفت اگر شما خواهان یک میکروسکوپ هستید می توانید خودتان آن را بسازید. او و مایکل فارادی(Michael Faraday) فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی، قهرمانان من هستند.

اسمیت: خیلی خوب است که هر شخصی چند قهرمان علمی برای خود داشته باشد. شما هنگام توسعه آن ابزار می دانستید که این ابزار در پژوهش های ملکولی موثر خواهد بود؟

اشکین: بله، خب می دانید من یک مدت طولانی به پژوهش درباره ارتباط مولکول ها با نور علاقه داشتم. مقاله ای که من در سال 1970 نوشتم، معروف ترین مقاله من تا به حال بوده است. در آن من درباره ارتباط مولکول های نامشخص با نور شرح داده بودم. اما من هرگز تصور نمی کردم اجسام زنده ای مانند نور ممکن است یک بافت را از بین ببرند. آنها از نور برای درمان زخم استفاده می کردند. این بسیار شگفت انگیز بود و زمانی که من مطالعه کردم متوجه موضوعات زیادی در این باره شدم. هنگامیکه طی آن مقاله من درباره ارتباط مولکول های نامشخص با نور شرح دادم مردم گفتند : اشکین اغراق نکن.

اسمیت: چه هیجان انگیز، قطعا شما اغراق نمی کردید. ما مشتاقانه منتظر بیشتر شنیدن چنین داستان هایی از زبان شما در مراسم ماه دسامبر در استکهلم هستیم.

اشکین: اگر بتوانم خواهم آمد.

اسمیت: بسیار عالی، در جشن حضور خواهید داشت؟

اشکین: خب اکنون من در حال نوشتن یک مقاله هستم و در کل من در مورد موضوعات قدیمی جشن نمی گیرم. در حال حاضر من در حال مطالعه بر روی موضوع جدید و مهمی هستم. من در حال کار بر روی انرژی خورشیدی هستم و فکر می کنم به موضوعات مهمی پی برده ام و در نهایت باید بگویم دنیا به شدت احتیاج به علم تغییرات اقلیمی دارد.

اسمیت: دقیقا. خیلی از شما ممنونم، این واقعا یک پیغام مهم است. از صحبت با شما بسیار مفتخرم و بازهم این موفقیت بزرگ را به شما تبریک می گویم.

اشکین: بله، خواهش می کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همه فکر می کردند اغراق می کنم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه فکر می کردند اغراق می کنم!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید