حضور دام اهلی از مسائل مهم پارک ملی لار است

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از معضلات مهم در پارک ملی لار حضور دام اهلی است، تاکیدکرد: دام مازاد در این عرصه نه تنها باعث تخریب مرتع می گردد بلکه بر کمیت وکیفیت آب سد لار نیز تاثیرگذار است.

حضور دام اهلی از مسائل مهم پارک ملی لار است

به گزارش خبرنگاران حمید ظهرابی در جلسهبررسی راهکارهای کاهش آسیب های پارک ملی لار - که با حضور معاون سازمان جنگل ها و مراتع معاون سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور، مدیران کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و امور عشایری استان تهران و مدیران حوزه معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید،گفت: پارک ملی لار از نظر غنای ژنتیکی و چشم اندازهای طبیعی منحصر به فرد دارای اهمیت زیستمحیطی است اما از طرف دیگر رودخانه و سد لار به عنوان یکی از منابع مهم آب تهران حائز اهمیت استراتژیک است.

به گفته وی، بخشی از دام های این منطقه متعلق به دستگاه ها و نهادهای مختلف و بخشی دیگر متعلق به عشایر حاضر در منطقه است که براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید این تعداد دام کاهش پیدا کند.

ظهرابی توضیح داد: در جلسه امروز مقرر شد تا اداره کل منابع طبیعی استان، گزارش دقیقی از تعداد پروانه های دام و کیفیت مراتع در اختیار نهادها، موسسات و دستگاه های مختلف را به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کند. مدیران کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و امور عشایری استان تهران نیز برای مقابله با ورود دام مازاد بر پروانه، مکلف به تشکیل اکیپ کنترل دام شدند.

به گفته ظهرابی، دستگاه های مسئول نیز مکلف شدند تا گزارشی دقیق از وضعیت تمامی اراضی منطقه مشتمل بر مستثنیات، ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری اراضی را تهیه نمایند تا با اقدامات غیرقانونی اجرا شده در منطقه برخورد گردد.

وی با بیان اینکه باید بین دامداران مجاز و غیر مجاز تفاوت قائل بود، با دامدار غیرمجاز برخورد قانونی صورت گیرد و حقوق دامدار مجاز نیز تامین گردد،گفت: دامداری توسط نهادها، ادارات و بانک ها در پارک ملی لار با شرایط کنونی خشکسالی، تخریب مراتع و فرسایش ویرانگر هیچ توجیهی ندارد.

درادامه این جلسه مسعود منصور - معاون سازمان جنگل ها و مراتع - ضمن تاکید بر لزوم رعایت رژیم حقوقی حاکم بر پارک ها اظهار کرد: اگر لار پارک ملی است و مصوبه شورای عالی محیط زیست با طی روند قانونی انجام گردیده حضور دام در آن معنایی ندارد. در سایر اراضی خارج از پارک نیز باید هم ظرفیت مراتع در صدور مجوز چرای دام مورد توجه قرار گیرد و هم از چرای غیرقانونی جلوگیری گردد.

وی خواهان مشارکت جدی سازمان حفاظت محیط زیست در پرداخت حقوق عرفی دامداران و برطرف چالش ها و مسائل پارک ملی لار شد.

منصور اضافه نمود: ضروری است محدوده مستثنیات و اراضی ملی دقیقا معین گردد و در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پارک ملی لار از سال ها قبل به عنوان پارک ملی مورد حفاظت قرار می گرفت که پس از انقلاب اسلامی به منطقه حفاظت گردیده تقلیل یافت اما از سال 1382با دیگر به عنوان پارک ملی مورد حفاظت نهاده شد.

حوضه آبریز لار محدوده 73000 هکتاری است که 28 هزار هکتار آن را پارک ملی لار تشکیل می دهد. در این عرصه 480 بهره بردار در قالب 63 سامانه عرفی پروانه چرای 93000 دام اهلی را در اختیار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حضور دام اهلی از مسائل مهم پارک ملی لار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور دام اهلی از مسائل مهم پارک ملی لار است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید