5 میلیون ایرانی در آستانه مبتلا شدن به دیابت هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، محمد هادی ایازی در آیین بهره برداری از سرای سمن های سلامت و 37 کانون سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برای جلوگیری از بیماری های غیر واگیر کارهایی نظیر برپایی کارگاه آموزشی پیش بینی شده است و تصمیم بر مطلع سازی بیشتر مردم در این رابطه داریم.

5 میلیون ایرانی در آستانه مبتلا شدن به دیابت هستند

معاون وریر بهداشت در ادامه گفت: باید تمام دستگاه های دست اندرکار در امر سلامت به وظایف خود عمل نمایند تا جامعه ای سالم داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت سمن ها و موسسه های خیریه سلامت اظهار کرد: هم اینک 732 سمن و 890 موسسه خیریه سلامت در کشور فعالیت می نمایند.

ایازی توضیح داد: سال گذشته خیران سلامت کشور با پرداخت یک هزار و 700 میلیارد تومان و سال 95 با هیک زار و 500 میلیارد تومان به بهبود زیرساخت های بهداشت و درمان کشور یاری کردند .

معاون اجتماعی وزیر بهداشت مشارکت در فرهنگ سازی، آموزش، توانمندسازی و مشارکت آحاد مردم در حفظ سلامت خود را از جمله رویکردهای اجتماعی شدن سلامت در جامعه مطرح نمود.

ایازی اضافه نمود: هم اینک حدود 9.5 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند اما در آینده این رقم به حدود یک سوم جمعیت افزایش می یابد که اگر برای آن ساز و کاری پیش بینی نشود قطعا با مسائل فراوانی روبه رو خواهیم بود.

وی ارائه خدمت در زمینه توانبخشی برای سالمندان و افراد کم توان را از جمله فعالیت های گروهی و اهداف انجمن ها نام برد و اضافه نمود: برای یاری به سالمندان با توجه به افزایش سالمندی در کشور باید سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد که خوشبختانه تعدادی از انجمن ها در این حوزه فعال هستند.

ایازی با ابراز خرسندی از فعالیت سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت ادامه داد: لازمه محقق شدن اهداف بیشتر در این حوزه، همکاری گروه های هم سنخ و انجمن هایی است که در یک زمینه مشترک فعالیت دارند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت اضافه نمود: خوشبختانه سازمان های مردم نهاد در حال فعالیت گسترده در سطح کشور هستند که البته باید همگام با فعالیت این نهادها، مردم هم بیشتر به فکر سلامتی خود و خانواده شان باشند.

معاون وزیر بهداشت افزایش سواد سلامت را از دیگر مسائل مهم در اجتماعی شدن سلامت مطرح نمود .

وی بر عدالت سلامت در جامعه تاکید نمود و اضافه نمود: رویکرد دولت با راه اندازی خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی تحقق این مهم است .

ایازی مشارکت در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را از اولویت های دولت مطرح نمود و گفت: در این زمینه کانون های سلامت مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این مراسم گفت: شناسایی 800 مادر باردار پرخطر و250 بیمار مسلول به همت داوطلبان سلامت و معرفی آنان به مراکز سلامت استان حرکتی بزرگ در مسیر اجتماعی شدن سلامت بود.

مهدی طباطبایی با اشاره به ضرورت مشخص نقش و صندلی سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت، اضافه نمود: حلقه وصل و کانون همبستگی بین دریافت نمایندگان خدمت، تولیت و ارائه دهندگان خدمت، بهترین نقش و صندلیی است که می توان به سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت اطلاق کرد.

وی توضیح داد: نداشتن همبستگی اجتماعی در حوزه سلامت، عاملی است که این حوزه را تهدید می نماید ولی به نظر می رسد با وجود سازمان های مردم نهاد و سمن ها می توان طیف وسیعی از مسائل و شکاف ها را مرتفع کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "5 میلیون ایرانی در آستانه مبتلا شدن به دیابت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 میلیون ایرانی در آستانه مبتلا شدن به دیابت هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید