تخصیص کل ظرفیت پذیرش سال جاری به دانشجویان غیرشهریه پرداز

رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سیاستهای دانشکده برای پذیرش دانشجو برای امسال، گفت: بر اساس سیاست های کلی دانشگاه، امسال کل ظرفیت پذیرش دانشجو از طریق کنکور به دانشجویان غیرشهریه پرداز تخصیص یافته است.

تخصیص کل ظرفیت پذیرش سال جاری به دانشجویان غیرشهریه پرداز

دکتر علی طبیبی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه امسال نیز همچون سال های گذشته پذیرش دانشجوی دکترای عمومی برای دو ترم مهر ماه و بهمن ماه انجام می گردد، توضیح داد: امسال از طریق کنکور حدود 213 دانشجوی پزشکی عمومی در دانشکده پذیرش می گردد که کل این ظرفیت به دانشجویان غیرشهریه پرداز تخصیص یافته، برخلاف سال های گذشته که بین 30 تا 40 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو به دانشجویان شهریه پرداز تعلق داشت.

وی با بیان اینکه سال گذشته در کل 290 دانشجو از طریق کنکور و سایر روش ها از جمله پذیرش دانشجوی خارجی و غیره در دانشکده پذیرش شد، عنوان نمود: سال گذشته بیش از 30 درصد ظرفیت پذیرش به دانشجویان شهریه پرداز تخصیص داشت.

وی ادامه داد: امسال نیز ظرفیت اعلام گردیده در دفترچه کنکور 108 نفر برای مهر ماه و 105 نفر برای بهمن ماه بوده که امکان تغییر و یا افزایش این آمار نیز وجود دارد.

اولویتهای دانشکده در پذیرش دانشجوی خارجی

وی با اشاره به برنامه دانشگاه برای جذب دانشجوی خارجی در این دانشکده، عنوان نمود: طی 4 سال اخیر در زمینه جذب دانشجوی خارجی پیشرفت خوبی داشته ایم. در گذشته دانشجوی خارجی تنها در قالب تفاهم نامه همکاری با سایر کشورها و به صورت بورسیه جذب می شد. با این حال چند سالی است که با برنامه ریزی های انجام شده دانشجوی خارجی غیربورسیه از کشورهای منطقه و برخی کشورهای فارسی زبان در دوره پزشکی عمومی و برخی دوره های مشاهده گر و فوق تخصصی مانند چشم و اورولوژی پذیرش می شوند.

وی با بیان اینکه دوره بالینی آموزش دانشجویان خارجی به زبان فارسی تدریس می گردد، اظهار کرد: در هیچ جای جهان آموزش پزشکی به زبان غیربومی تدریس نمی گردد، چراکه دانشجو باید توان برقراری ارتباط با بیمار و خانواده های آنها را در بخش های بالینی داشته باشد.

وی با اشاره به آمار پذیرش دانشجوی خارجی برای امسال، عنوان نمود: دانشجویان خارجی دانشگاه دو دسته هستند؛ دسته اول آنهایی که با استفاده از تبلیغات و قراردادهای علمی منعقد گردیده با سایر کشورها پذیرش می شوند، دسته دوم دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشورند که به هر دلیل خواستار بازگشت و ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل کشور هستند. دانشگاه ظرفیتی را برای این دانشجویان در نظر گرفته ولی هنوز پذیرش انجام نگردیده است.

وی همچنین با اشاره به برخی اعتراض های دانشجویی در خصوص پذیرش خارج از ظرفیت دانشگاه، عنوان نمود: ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از طریق سیاست کلی وزارتخانه و بر اساس احتیاج کشور معین می گردد و دانشگاه نمی تواند دخالت زیادی در این تصمیم گیری ها داشته باشد.

حرکت دانشکده به سمت دانشگاه کارآفرین و بهره ور

دکتر طبیبی در پایان به برنامه ها و اولویت های جدید دانشکده پزشکی اشاره نمود و گفت: حرکت به سمت دانشگاه های نسل 3 و 4 یعنی دانشگاه های بهره ور و کارآفرین جزو اولویت های ماست. به عبارت دیگر در جهانی امروز وظیفه دانشگاه ها تنها آموزش و تحقیقات صرف نیست، بلکه باید تحقیقات و برنامه های آنها به ارتقای سطح رفاه افراد جامعه بینجامد که این ماموریت در دانشگاه های علوم پزشکی، سطح رفاه سلامت تعریف می گردد. در همین راستا بیشتر برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشکده به سمت برنامه های با کیفیت و ثروت آفرین و در نهایت تربیت دانشجویانی توانمند و جامعه نگر سوق پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تخصیص کل ظرفیت پذیرش سال جاری به دانشجویان غیرشهریه پرداز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص کل ظرفیت پذیرش سال جاری به دانشجویان غیرشهریه پرداز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید