اغلب تجهیزات پزشکی کشور وارداتی است، توجه به پزشکی بازساختی

به گزارش خبرنگاران، محمدتقی جغتایی، روز شنبه در چهارمین کنگره پیشرفت های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ایران، در مرکز همایش های رازی، اضافه کرد: حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بین رشته ای بوده و با علوم پزشکی و مهندسی در ارتباط است و این حوزه با سلول، فاکتور رشد و بافت سر و کار دارد.

اغلب تجهیزات پزشکی کشور وارداتی است، توجه به پزشکی بازساختی

وی ادامه داد: حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی از سال 1933 کلید خورده است اما رونق آن و تبدیل شدن این حوزه به رشته و علم جدید در 20 سال گذشته شکل گرفته است.

رئیس چهارمین کنگره پیشرفت های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ایران با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته مهندسی بافت و پزشکی بازساختی پژوهش ها کاربردی است، گفت: این حوزه در کشور ما بیشتر به مقاله و سرانجام نامه توجه نموده است.

جغتایی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته جهان مهندسی بافت و پزشکی بازساختی پژوهش و کاربردی است، اضافه نمود: در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بیشتر به مقاله و سرانجام نامه توجه نموده ایم و دانش کافی در حوزه پزشکی بازساختی را داریم و می توانیم سلول مورد احتیاج را فراوری کنیم اما متأسفانه نتوانسته ایم دانش خود را به محصول تبدیل کنیم.

رئیس دانشکده فناوری های نوین علوم پزشکی ایران با اشاره به بازار مهندسی بافت و سلول های بنیادی، گفت: در سلول های بنیادی در سال 2013 بازار 5 و 6 میلیارد دلاری در این حوزه داشتیم و بازار محصولات سلول های بنیادی در سال 2018 به 10 و نیم میلیارد دلار رسیده است، همچنین بازار مهندسی بافت 89 میلیارد دلار تخمین زده شده است که تا سال 2024 به 125 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی اظهار کرد: ما شرکت فراورینماینده محصولات مهندسی بافت پزشکی بازساختی در ایران کم داریم و تاکنون 40 شرکت دقیقا نمایندگی ایجاد نموده است.

جغتایی اضافه نمود: دانشجویان مهندسی بافت و پزشکی بازساختی باید به فکر فراوری محصول باشند تا ما بتوانیم در این حوزه ها احتیاجمان را از خارج از کشور کم کنیم اما متأسفانه ما بیشتر به دنبال فرهنگ واردات هستیم چون واردات محصول آسان تر بوده و سود بیشتری دارند.

وی ادامه داد: در تجهیزات پزشکی نیز همین مشکل را داریم و بسیاری از محصولات ما وارداتی هستند؛ ترکیه با تبدیل علم به محصول توانسته است احتیاج خود به واردات را در حوزه تجهیزات پزشکی کم کند.

جغتایی گفت: با بسیاری از مطالعات می توانیم در حوزه انسانی انجام دهیم اما اکنون وارد نماینده پوست مصنوعی هستیم.

رئیس دانشکده های فناوری های علوم پزشکی ایران با اشاره به یکی از مسائل شرکت های فراوری نماینده محصولات مهندسی بافت و طب بازساختی، اضافه نمود: یکی از مسائل بزرگ فراوری نمایندگان محصولات مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بروکراسی های اداری و مراحل طولانی اعطای مجوز از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی است.

جغتایی با اشاره به برخی اقدامات به منظور تبدیل علم به محصول در حوزه مهندسی بافت، گفت: در این راستا برنامه ریزی کردیم تا دانشجویان مهندسی بافت و طب بازساختی کارورزی خود را در بیمارستان ها ببینند و برای اخذ مدرک صفر تا صد فراوری یک محصول را تجربه نموده باشند و مانند دستیاران پزشکی تکنولوژی را آموزش ببینند؛ همچنین دانشگاه ها باید همه تلاششان این باشد که علم را به محصول تبدیل نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اغلب تجهیزات پزشکی کشور وارداتی است، توجه به پزشکی بازساختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اغلب تجهیزات پزشکی کشور وارداتی است، توجه به پزشکی بازساختی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید